Zobacz profil

Tygodnik / Powitanie, przegląd kandydatów szczepionek, upolityczniony mózg i rasizm

Anna Cykowska
Anna Cykowska
Witajcie w pierwszej edycji newslettera. Co prawda o sensie wysyłania newslettera mówię na swoim blogu, ale w kilku słowach wyjaśnię czemu jest to forma komunikacji warta uwagi. Co tydzień czytam wiele artykułów, być może kilka dziennie. Niemal codziennie czytając artykuły natrafiam na strony, materiały, kursy warte uwagi. Uważam, że nie ma sensu o wszystkim pisać na blogu ani tracić czasu na dodawanie tych materiałów na instastories. Sama lubię newslettery - jestem do kilku zapisana i zdecydowanie bardziej wolę taki “tygodniowy przegląd” prasy naukowej, niż śledzenie na bieżąco każdej strony internetowej. Warto dbać o higienę naszego zdrowia psychicznego w tym całym szumie informacyjnym i korzystać ze środków, które pozwalają o tą higienę zadbać (będzie o tym post na blogu w przyszłym tygodniu).
Co warto wiedzieć o newsletterze?
  • Newsletter będzie do Ciebie przychodzić zawsze o tej samej porze - w sobotę o 9 rano.
  • Wszystkie poprzednie edycje newsletterów są dostępne na TEJ stronie (link będzie dostępny również moim blogu) więc po przeczytaniu możesz spokojnie usunąć maila, jeżeli lubisz czystą skrzynkę.
  • Newsletter zawsze był i będzie za darmo - wszystko dzięki patronkom, które mnie wspierają #girlpower
  • Możesz przesyłać mój newsletter do innych osób wedle uznania bądź przesłać TĄ stronę, na której można się w prosty sposób zapisać podając swój adres mailowy
  • Następnym razem wstęp będzie zdecydowanie mniej obszerny
Na koniec…
Jeżeli podoba Ci się mój newsletter i uważasz go za wartościowy, podziel się nim (oznacz mnie na instagramie/twitterze). W ten sposób ja będę wiedzieć, że co o nim myślicie i dotrzemy do innych osób z rzetelnymi informacjami.
TIP. Często wysyłam artykuły w języku angielskim. Jeżeli do tej pory nie czułaś/eś się zmotywowany do nauki angielskiego, to mam nadzieję, że Cię zmotywuję (będę pisać na blogu o nauce języków). Niestety czekając na tłumaczenie w języku polskim polegasz często na osobach, które przekręcają znaczenie wielu słów, manipulują kontekstem zdania, lub co gorsza, nie znają tego języka w wystarczającym stopniu. Niestety, język nauki to język angielski - w dzisiejszych czasach trzeba go znać. Jeżeli masz problem z trudnym technicznym słownictwem polecam skorzystać z opcji tłumacza w przeglądarce.

The months of magical thinking: As the coronavirus swept over China, some experts were in denial
A Close Look at the Frontrunning Coronavirus Vaccines As of April 23 | Przegląd kandydatów szczepionek
COVID-19 research community
SARS-CoV-2 jest trochę inny niż znane nam wirusy górnych dróg oddechowych
Te cztery publikacje (1, 2, 3, 4) dają dość dobry obraz na to jak pacjentów z ciężkim przebiegiem zabija burza cytokinowa (czyli superaktywacji układu immunologicznego), która wywołuje zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) - czyli odpowiedź naszego własnego organizmu na wirusa.
Co się dzieje gdy jedna bezobjawowa osoba przychodzi do restauracji…
Rysunek z badania CDC pokazuje również, że osoby zakażone znalazły się na linii nawiewu powietrza z klimatyzacji co pasuje bardziej do kropelkowego modelu transmisji.
Książka z czołówki moich ulubieńców
7 bodźców wywołujących prokrastynację
Jak działa nasz mózg gdy mamy styczność z dowodami sprzecznymi z naszymi poglądami politycznymi?
Czy 5G, wi-fi, mikrofalówki i telefony komórkowe są szkodliwe dla zdrowia? | To tylko teoria
Ucz się ze mną #sadzimydrzewa
Osoby które posiadają aplikację “forest” mogą się ze mną uczyć - posadźmy razem drzewo! O co chodzi? Forest to aplikacja, która ma nam pomagać w skupieniu, ustawiamy czas kiedy chcemy być skupieni i w tym czasie rośnie nam wirtualne drzewo, a my nie możemy wyjść z aplikacji bo inaczej drzewo nam uschnie. Gdy zbierzemy odpowiednią ilość monet możemy posadzić prawdziwe drzewo (tylko w wersji płatnej). Jeżeli chcecie się ze mną pouczyć to wystarczy mnie dodać w aplikacji (a.cykowska@gmail.com) i zaprosić do wspólnej nauki:)
Pamiętaj o żniżce 20% z kodem “AnnaCykowska” na konto premium brilliant.org!
Jeżeli podoba Ci się mój newsletter...
Udostępnij go :) Zawsze można mnie wesprzeć na patronite - w zależności od kwoty wsparcia odwdzięczę się moim rysunkiem, omówieniem tematu Twojego wyboru (na blogu lub podcaście), a nawet wspólnym podcastem!
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera? Tak Nie
Anna Cykowska
Anna Cykowska @/annacykowska

Naukowy dwutygodnik

Jeśli nie chcesz otrzymywać tych maili, możesz się wypisać tutaj.
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Created with Revue by Twitter.
Reutlingen, Germany