Zobacz profil

Tygodnik / Propaganda i komu ufają Polacy

Anna Cykowska
Anna Cykowska
Mam nadzieję, że zastałam Was z dobrą kawą/herbatą w ręku:)
Wyjątkowo musiałam przełożyć newsletter na niedzielę, ponieważ miałam kilka artykułów do dodania, a w tym tygodniu po prostu brakowało mi na wszystko czasu. Na szczęście już niedługo wszystko wróci do normy, a ja nie mogę się doczekać aż skończę pracować nad wpisami na bloga i podcastami.

Skąd tyle teorii konspiracyjnych?  - niemal połowa (45%) tweetów na temat COVID-19 była wysłana przez "boty"
Propaganda i Ideologia w codziennym życiu (kurs online)
Słuchajcie, ja też mam dość tematu COVID-19. Byłam zamknięta w domu dosłownie 3 miesiące, w tym prawie 2 nie wyszłam dalej niż 200m od domu. Jednak wirusa nie interesuje moje zmęczenie materiału, ani znużenie tematem, ani rozczarowanie ludźmi. Tak, jestem rozczarowana tym, że coraz więcej osób pisze do mnie, że wirusa nie było, pandemia jest zmyślona, gdyż nie znają nikogo kto był chory. Swoją drogą, jeżeli mamy tak wysoki procent osób bezobjawowych, a do tego wiele osób nie chce się przyznać (z wielu powodów), że mogły przejść chorobę, to chętnie policzyłabym dla Was ile osób w Polsce musiałby zabić COVID-19 żeby każdy niedowiarek mógł doświadczyć z pierwszej, czy drugiej ręki takiego nieszczęścia. Przeraża mnie to, że tylko coś takiego musiałoby się stać, żeby ktoś uwierzył faktom, a nie propagandzie czy teoriom konspiracyjnym.
Pandemia się nie skończyła. Jesteś chory/a? Miałeś/aś kontakt z osobą chorą? ZOSTAŃ W DOMU bo możesz kogoś zabić.
Nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Jeżeli życie powoli wraca do normy - warto się nim nacieszyć mając na uwadze pewne środki ostrożności. Jedno nie musi wykluczać drugiego. Zadbajmy o innych, ale też o swoje zdrowie psychiczne.
Model który pokaże Ci przewidywania pandemii (również dla Polski)
Nie dajcie się zmanipulować. Czytajcie uważnie wykresy!
Fact-checking plandemic!
Według badania YouGov, Polska jest nie tylko na samym dole listy zaufania do zawodów medycznych ale jesteśmy również JEDYNYM krajem gdzie bardziej ufa się znajomym i rodzinie niż lekarzom. To jest jednocześnie niepokojące, przerażające i smutne. Po zaktualizowaną wiedzę medyczną z wytycznymi warto zajrzeć do UpToDate (materiały nt COVID-19 są darmowe), po najlepszej jakości dowody naukowe - Cochrane, po różne dane związane z zatrudnieniem, ludnością, nierównością płac, edukacją, śmiertelnością, dyskryminacją - OurWorldinData.org. Pamiętajcie, że znajomi i rodzina, choćby ze względu na ładunek emocjonalny, nie są zazwyczaj dobrym źródłem informacji. W razie problemów ze zdrowiem, zawsze udajcie się do lekarza i zasięgnijcie porady specjalisty.
Marc Lipsitch
It's getting increasingly hard to take John Ioannidis's "let's keep to the science" line seriously. My postdoc advisor Bruce Levin said "What distinguishes science from the rest of academia is that in science, you can't predict the conclusion from the name of the author." https://t.co/moT3pUZSt9
Jeżeli podoba Ci się mój newsletter...
Udostępnij go :)
Zawsze można mnie wesprzeć na patronite nawet symbolicznymi 5 zł - w zależności od kwoty wsparcia odwdzięczę się moim rysunkiem, omówieniem tematu Twojego wyboru (na blogu lub podcaście), a nawet wspólnym podcastem!
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera? Tak Nie
Anna Cykowska
Anna Cykowska @/annacykowska

Naukowy dwutygodnik

Jeśli nie chcesz otrzymywać tych maili, możesz się wypisać tutaj.
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Created with Revue by Twitter.
Reutlingen, Germany