Zobacz profil

Tygodnik / Znamy najważniejsze czynniki ryzyka śmierci z powodu COVID-19, journal club, dyplom z Yale oraz szczepionka BCG

Anna Cykowska
Anna Cykowska
Mam nadzieję, że jesteście gotowi. Dzisiaj będzie dużo, ale jak mówiłam, jest to tygodnik, więc akurat powinno starczyć Wam na tydzień! :)
Od razu ostrzegę - artykuły jak we wcześniejszych edycjach są w języku angielskim. Musicie znać język angielski. Chciałabym to napisać bardziej dyplomatycznie ale nie ma sensu, po prostu nie da się w dzisiejszym świecie poruszać bez języka angielskiego bo jest to międzynarodowy język nauki. Nie zniechęcaj się jeżeli jeszcze nie ogarniasz wszystkich technicznych słów - przeglądarka pomoże przetłumaczyć artykuł. Ja też zaczynałam od tłumaczenia każdego słowa na język angielski:)
Na blogu w tym tygodniu pojawiły się dwa ciekawe wpisy: o zeszycie błędów oraz o tym, jak nauczyć się czytać, rozumieć i pisać publikacje :)

Harnessing the power of placebos
Prawdopodobnie najważniejsze badanie tego tygodnia na 17.4 milionach pacjentów NHS (brytyjski system ochrony zdrowia) - najważniejsze badanie na temat czynników, które podwyższają ryzyko zgonu z powodu COVID-19
Pełna lista czynników ryzyka. Im bardziej na prawo tym większe ryzyko. IMD - status socjoekonomiczny.
Pełna lista czynników ryzyka. Im bardziej na prawo tym większe ryzyko. IMD - status socjoekonomiczny.
Dzieci mogą zakazić się wirusem w takim samym stopniu jak dorośli
Erik Brynjolfsson
There seems to be some confusion about why the economy is in freefall.

The massive job losses primarily reflect the fact that the Covid-19 is widespread so people don't shop, dine, travel, etc. regardless of whether there is a lockdown. https://t.co/AvumcEstWi
Myślę, że jest to ciekawy tweet, chociaż oczywiście wnioski są nieco daleko posunięte.
The Problem With Stories About Dangerous Coronavirus Mutations
Najmłodszy pacjent z COVID-19
Journal Club
Pozwól wykładowcom z Yale nauczyć Cię czemu Twój znajomy z facebooka nie ma racji
Marc Lipsitch
Two preprints recently make an important point: for any infection, including COVID-19, it is possible that herd immunity can be accomplished with more than 1/R0 of the population still susceptible. The first was by Gabriela Gomes et al. @LSTMnews https://t.co/rcNHe2bnZy
Chciałam pokazać GDZIE szukać rzetelnych źródeł informacji
Wiem, że nawet osobom związanym z nauką czasem ciężko jest się połapać w tym informacyjnym miszmaszu. Nie jesteśmy w stanie weryfikować wszystkiego na bieżąco, tego jest po prostu za dużo. Nie da się być specjalistą z każdej dziedziny. Oczywiście podstawy należy mieć (zobacz kurs z Yale wyżej, kursy na moim blogu i kursy krytycznego myślenia z poprzedniej edycji). Natomiast nie polecam ślepo czytać artykułów naukowych jeżeli A. nie macie dobrej wiedzy na temat metodologii B. nie jesteście specjalistą w danym zakresie C. sama nazwa czasopisma wyłącza myślenie. Na szczęście jest kilka takich miejsc w internecie, które Was nie rozczarują bo cały zespół specjalistów na bieżąco ocenia jakość publikacji i uaktualnia informacje.
Centrum Evidence Based Medicine (CEBM) Oxford University - rozprawiają się dla Was z mitami. Kliknijcie w zakładkę COVID-19. Idźcie więc i szerzcie dobrą nowinę.
Kiedy skończy się pandemia? Porównanie strategii państw oraz podstawy epidemiologii
Cochrane - COVID-19
Retracted coronavirus (COVID-19) papers – Wycofane publikacje
Kiedy koniec pandemii
This Professor Says We've Been Looking At The Coronavirus Data Wrong
Najlepsza książka o nauce języków
Trick or Treatment: The Undeniable Facts about Alternative Medicine by Simon Singh
Jeżeli podoba Ci się mój newsletter....
Udostępnij go :)
Zawsze można mnie wesprzeć na patronite nawet symbolicznymi 5 zł - w zależności od kwoty wsparcia odwdzięczę się moim rysunkiem, omówieniem tematu Twojego wyboru (na blogu lub podcaście), a nawet wspólnym podcastem!
Czy podobało Ci się to wydanie newslettera? Tak Nie
Anna Cykowska
Anna Cykowska @/annacykowska

Naukowy dwutygodnik

Jeśli nie chcesz otrzymywać tych maili, możesz się wypisać tutaj.
Jeśli ktoś przesłał Ci dalej tego maila i spodobał Ci się, możesz zasubskrybować ten newsletter tutaj
Created with Revue by Twitter.
Reutlingen, Germany